www.MegaForum.net
Mire se vini ne MegaForum ..Stafi Ju Deshiron Argetim te kendshem ne vazhdim


Të Nderuar Vizitor/e Mirë Se Vini Në Forum. Këtu Ju Jepet Mundsija Që Të Diskutoni Për Tema Të Ndryshme Me Bashk Atëdhetar Shqiptar Kudo Që Gjinden.
 
ForumGalleryKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sallate me oriz

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ana

avatar

Numri i postimeve : 28
Points : 74
Join date : 26/01/2010
Age : 29
Location : sekret

MesazhTitulli: Sallate me oriz   Tue Jan 26, 2010 8:32 pm

Sallate me orizPerberesit: 125g oriz, 3 domate,
1/2 kavanozi bizele, 4 luge supe vaj, 1 luge supe mustarde, karkaleca deti te
qeruar, ullinj te zinj, 1 spec, 2 veze, 50g rrush i thate, 1 e 1/2 uthull, kripe,
piper dhe majdanoz1.Orizi
hidhet ne një tenxhere me uje me kripe që valon dhe lihet te zieje për
15-20min sipas llojit te orizit.Pas zierjes,shplahet me uje te ftohte
dhe kullohet.

2.Zihen vezet fort dhe qerohen.

3.Qerohet speci dhe pritet ne feta te holla për se gjeri.

4.Priten domatet me katersh.

5.Ne një sallatiere te madhe pergatitet salca: perzihen uthulla me
kripen dhe piperin derisa te tretet kripa.Shtohet mustarda dhe rrihen
bashke me to,pastaj edhe vaji dhe vazhdohet derisa salca te behet
kremoze.

6.Mbi salce hidhen me radhe : orizi,karkalecat,rrushi i thate,speci,bizelet e kulluara,dhe te gjitha keto perzihen mirë.

7.sipër sallates vendosen vezet e prera me katersh,domatet,ullinjte dhe majdanozi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.megaforum
 
Sallate me oriz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.MegaForum.net :: ஜ.::Arti & Kultura::.ஜ :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: