www.MegaForum.net
Mire se vini ne MegaForum ..Stafi Ju Deshiron Argetim te kendshem ne vazhdim


Të Nderuar Vizitor/e Mirë Se Vini Në Forum. Këtu Ju Jepet Mundsija Që Të Diskutoni Për Tema Të Ndryshme Me Bashk Atëdhetar Shqiptar Kudo Që Gjinden.
 
ForumGalleryKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tarator me Kastravec

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ana

avatar

Numri i postimeve : 28
Points : 74
Join date : 26/01/2010
Age : 29
Location : sekret

MesazhTitulli: Tarator me Kastravec   Tue Jan 26, 2010 8:27 pm

Tarator me Kastravec

Ne nje tas hidhen kastarvecat e grire holle (mundesisht ne rende me vrima te medha), shtohen hurdhra te shtypura me kripe dhe perzihen me nje pjese te vajit. ne nje ene rrihet kosi, hollohet me pak uje te ftohte dhe hidhet pak e nga pak ne tasin me kastraveca. Ne qofte se kosi nuk eshte shume i tharte, shtohet pak leng limoni ose uthull. Ne fund taratori rregullohet me pake vaji ulliri, koper te grire holle dhe sipas deshires, piper te zi. Ne munges te kastravecave taratori mund te pergatitet me speca te pjekur ose kungulleshka te ferguara. Per kete, specave u hiqet cipa pas pjekies dhe pritet ne kubik te vegjel.
Per 500g kose duhen: kastravec 1 cope mesatare ose kunguj 2 cope, hurdhra disa thelpinj, vaj 3-4 luge gjelle, uthull sipas deshire, kripe piper e koper.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.megaforum
 
Tarator me Kastravec
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.MegaForum.net :: ஜ.::Arti & Kultura::.ஜ :: Kuzhina Shqiptare-
Kërce tek: