www.MegaForum.net
Mire se vini ne MegaForum ..Stafi Ju Deshiron Argetim te kendshem ne vazhdim


Të Nderuar Vizitor/e Mirë Se Vini Në Forum. Këtu Ju Jepet Mundsija Që Të Diskutoni Për Tema Të Ndryshme Me Bashk Atëdhetar Shqiptar Kudo Që Gjinden.
 
ForumGalleryKërkoLista AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ana

avatar

Numri i postimeve : 28
Points : 74
Join date : 26/01/2010
Age : 29
Location : sekret

MesazhTitulli: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Tue Jan 26, 2010 8:16 pm

Një lëndë kimike me prejardheje prej një myku,apo bakteri që mbytë mikroorganizmat dhe shëron infeksionet.Barkteret kanë përqark tyre një mur mbrojtës ndaj sulmeve.Penicilina dhe disa antibiotik të tjerë vrasin bakteret përmes pengimit të baktereve për të ndërtuar këtë mur.Pastaj ka edhe një grup tjetër të madh antibiotikësh që veprojnë duke shkatërruar procesin e metabolizmit(Shkëmbimit të lëndëve)dhe të tjera që shkatrrojnë DNA-në e bakterit.KUR NJE NJERI I INFEKTUAR ME BAKTERE MERR ANTIBIOTIK,pjesa më e madhe e baktereve nuk do të rriten më ose do të vdesin.Por,llojet rezistente të kësaj baktere mbeten të pa prekura.Ato shtohen si gjëthnjë duke u ndarë me përshpejtim.Në këtë mënyrë bakteret rezistente fillojnë të mbizotrojnë.Ato përhapen dhe mbrenda një kohe të shkurtër pjesa më e madhe e llojeve të baktereve zëvendsohen me këtë lloj.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.megaforum
Ana

avatar

Numri i postimeve : 28
Points : 74
Join date : 26/01/2010
Age : 29
Location : sekret

MesazhTitulli: Re: Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?   Tue Jan 26, 2010 8:18 pm

Fjala anibiotik ka perardhjen per precizion nga fjala greke qe do te thot,>ani>kundr>>bios>>jeta,d.m.th.kunder jetes te bakterieve.

Zbulimi i antibiotikut te pare ka qen ne vitin 1928 dhe i cili ka prejardhjen nga myku.
Antibioetiku i pare eshte quajtur penicillina...
Ne shumicen e raste antibioetiku ka nevoj per kohe per te shiquar rrezulltatin e tij nese antibioetikun nuk e marrin per ter kohen e duher te cili na ka pershkruar mjeku ateher nuk do te kemi asnje rrezulltat nga antibietiku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.megaforum
 
Ç´ËSHTË ANTIBIOTIKU?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.MegaForum.net :: ஜ.::Shëndeti dhe Mjekesia::..ஜ :: Shendeti & Mjekesia-
Kërce tek: